Diyarbakır'da düşen F-16'yı HPG(PKK) düşürmüş!

PKK'nin silahlı kolu HPG, 12 Aralık tarihinde Diyarbakır'da düşen F-16 savaş uçağının 'Şehit Azad Farqin timi' tarafından düşürüldüğünü açıkladı.
ANF'de yer alan habere göre, HPG tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “12 Aralık günü akşam saat 19.30 sularında Diyarbakır semalarında güçlerimiz tarafından, Diyarbakır 8'inci Ana Jet Üs'den kalkan ve Kurdistan da bombardıman düzenleyen Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir F-16 tipi savaş uçağı Şehit Azad Farqîn Timi tarafından özel yöntemlerle gerçekleştirilen eylem ile düşürülmüştür. Bu eylem, Diyarbakır’da şehit düşen Komutan Azad Farqîn yoldaş şahsında tüm şehitlerimizin anısına düzenlenmiştir. Eylemi yapan birliğimiz sağlam bir biçimde üs alanına dönmüştür. Yapılan bu eylem ardından AKP devleti ve özel savaş organları her zamanki gibi çarpıtma faaliyetlerinde bulunarak bu olayın da gerçeğini gizlemeyi amaçlamış, gerçekte savaş faaliyeti yürütmekte olan F-16 uçağının eğitim faaliyeti yürüttüğünü ve bu eğitimde düştüğünü belirterek Türkiye halkını ve kamuoyunu yanıltmak istemiştir.”

TSK: PİSTE İNİŞ İÇİN YAKLAŞIRKEN DÜŞTÜ
Konu ile ilgili açıklama yapan TSK ise şu ifadelere yer vermişti: Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığından kalkan ve eğitim uçuşu yapan F-16 tipi bir savaş uçağı, piste iniş için yaklaşırken düştü. Fırlatma koltuğunu kullanarak düşüşten önce uçaktan atlayan pilot, olaydan yara almadan kurtuldu.


KURTULMUŞ: TEKNİK ARIZA
Konu ile ilgili Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 19.31'de Mardin yolundan Diyarbakır yoluna yaklaşırken F-16 uçağının düştüğünü belirterek şunları söylemişti: "Uçağımız düşmeden evvel pilotumuz otomatik pilotla kendisini uçağın dışına atmış ve sağ salim kurtulmuştur. Şu an itibarıyla üsse dönmüş ve orada bulunmaktadır. Konu bütün detaylarıyla incelenmektedir. Uçak, uçuşunu bir eğitim uçuşu olarak sürdürmekteydi. Uçuşu tam tamamlamak üzereyken, uçağın düşmesi hadisesi vuku buldu. Bunun kuvvetle muhtemel bir teknik arıza nedeniyle meydana geldiği şeklindedir. Önümüzdeki saatlerde kaza kırım ekipleri de olay yerine intikal ederek bu düşme olayını inceleyecekler."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ